.
چهارشنبه 21 آذر 1397.

مقام "ام ابیها"در قیامت دركلام پیامبر(ص)

 

 

 

پیامبر بزرگوار اسلام(ص) به دختر ارجمندش حضرت فاطمه(س) علاقه زیادی داشت و روایات فراوانی از وی درباره جایگاه و مقام "ام ابیها" وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

-
همانا نخستين كسي كه در بهشت بر من وارد مي شود، دخترم فاطمه است.(بحارالانوار، ج43، ص44)

-
در آن روز قيامت هيچ كس سواره نيست جز چهارتن، من، علي و فاطمه و صالح پيامبرخدا، اما من بر براق سوارم و اما دخترم فاطمه برغضبا، ناقه من، سوار است واما صالح بر اشترخدا كه پي اش كردند، سوار است و اما علي بر اشتري از اشتران بهشت سوار است كه مهار آن از ياقوت و دو زيور سبز رنگ برآن آويزان است.(خصال،ج ا،ص204)

-
روز قيامت دختر من فاطمه برشتري از شترهاي بهشت مي نشيند كه در طرف آن مزين به ديباج و مهار آن از مرواريد تازه وبا طراوت است. قوائمس از زمرد سبز، دنباله او از مشك خوشبو، چشمهاي او از ياقوت حمرا و هودجي از نوربر بالاي او نصب است كه ظاهرش از باطنش نمودار است. درون آناز عفو و مغفرت آكنده شده و بيرون آن پوشيده از رحمت پروردگار است. برفرازآن تاجي است از نور وآن تاج را هفتاد ركن است و هر ركني به مرواريد غلطان و ياقوت درخشان مرصع گرديده كه نور بخش و پرتو نشان است و چون ستاره روشن در آسمان مي تابد. هفتاد هزار فرشته در طرف راست و هفتاد هزار فرشته در طرف چپ او را همراهي مي كنند و در حالي كه جبرئيل مهار شتر را گرفته با صدايي بلند ندا در مي دهد: اي مردم ديدگان خود را ببنديد تا فاطمه دختر محمد عبور كند. موقع عبور فاطمه هيچ پيغمبر،رسول،صديق و شهيدي نيست جز آنكه ديدگان خود را ببندد تا فاطمه بگذرد.

فاطمه تا قائمه عرش مي رسد و از شتر نور به زير مي آيد و عرض مي كند: پروردگارا ميان من وكساني كه به من ظلم وستم كردند تو حاكم باش. بارالها بين من و بين كساني كه فرزند مرا كشتند،حكم كن. آن گاه از مصدر جلال خطاب مي شود: اي حبيب من و اي دختر حبيب من آنچه بخواهي در خواست كن تا به تو اعطا شود. تو شفيعه محشري و به عزت و جلال خودم سوگند از هيچ ظالمي نمي گذرم و از هر ستمكاري انتقام مي گيرم.

صديقه طاهره عرض مي كند: پروردگارا اندوه من از ستمي است كه بدانديشان و ستمكاران نسبت به من،اولادم،شيعيان، ذراري و دوستان آنها روا داشته اند.

از جانب خداوند خطاب مي شود:كجاييد اي فرزندان فاطمه شيعيان و دوستان ذراري او.

آنهاهمه حاضرو د ر گوشه اي در احاطه فرشتگان در مي آيند.آنگاه فاطمه زهرا آنها را با خود به بهشت مي برد. (امالي صدوق،م 4،ص 25).

-
هنگامي كه خداي بلند مرتبه مردمان گذشته وآينده را در عرصه محشر برانگيزد،منادي پروردگارما از زير عرش خود ندا مي دهد كه : اي گروه مردمان چشمانتان را فرو بنديد تا فاطمه دخت محمد، سرور زنان دو عالم ازپل صراط بگذرد. همه مردمان چشمانشان را فرو مي بندند و فاطمه از پل صراط مي گذرد. كسي كه در قيامت نمي ماند مگر آنكه چشمش را فرو مي بندد به جز محمد، علي، حسن و حسين  فرزندان پاكشان كه فرزندان او هستند.

چون فاطمه وارد بهشت شد، جامه خود را بر صراط مي گستراند. گوشه اي از آن در دستش در بهشت است و گوشه اي در عرصه قيامت. منادي پروردگار ما ندا مي دهد:اي دوستداران فاطمه به رشته هاي جامه فاطمه،سيده زنان عالم چنگ زنيد. پس ،هيچ يك از دوستداران فاطمه نمي ماند مگر آنكه به رشته اي از رشته هاي جامه حضرتش چنگ مي زند تا اينكه بيش از هزاران فئام به آن در مي آويزند. پرسيدند:هرفئام چند نفر است؟فرمود:هزار هزار كه از آتش دوزخ مي رهند.(بحارالا نوار،ج8،ص68).

منادي از درون عرش ندا مي كند: اي اهل محشر ديدگانتان را فرو افكنيد زيرا اينكه فاطمه،دخترمحمد فرستاده خدا،مي خواهد از پل صراط بگذرد.

-
پس فاطمه و شيعيانش چون برق جهنده از پل صراط عبور مي كنند و دشمنان او و دشمنان فرزندان او در جهنم افكنده مي شوند.(ثواب الا عمال و عقاب الاعمال،ص 260).

-
هنگامي كه دخترم فاطمه وارد محشر مي شود،حله كرامتي بر دوش دارد كه به آب زندگاني غسل يافته و مردم در آن حيران مي شوند و از حشمت زهرا انگشت حيرت به دندان مي گزند. آن گاه از حلل بهشت هزار حله در بر مي كند و بر هر حله اي به خط سبز نوشته است كه دختر محمد را وارد بهشت كنيد.

او به بهترين شكل،نيكوترين كرامت و زيبا ترين منظره اي مي خرامد تا به سوي بهشت مي رود.او مانند عروسي است كه هفتاد هزار كنيز در خدمت او باشند.(عيون اخبارالرضا(

اي علي تو در روز قيامت ،مردان مومن و فاطمه زنان مومن را به بهشت راهنمايي مي كنيد.(بحارالا نوار،ج43 ،ص 24).
منبع:مهر

 

 

 

FaceBook  Twitter  

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اشعار آئینی

کلیه حقوق مادی و معنوی برای
هیئت الزهرا سلام الله علیها محفوظ می باشد.

صفحه اصلیمراسم ها  |  حسینیه  |  اشعار آئینی  |  مَدرس  |  تماس با ما

طراحي سايت و ميزباني وب : توسط گروه سايت سازي قالب جوملا اخبار

ماژول ساعت برای جوملا,سایت آماده,آموزش طراحی وب سایت,طراحی کارت ویزیت,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,طراحی سایت خبری,طراحی سایت حرفه ای,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,طراحی لوگو,سایت های آماده,ساعت برای جوملا,طراحی سايت با جوملا,ساعت متحرک جوملا,تبلیغ گوگل,طراحی اپلیکیشن,ماژول تاریخ جوملا,آموزش طراحی وب سایت با جوملا,ماژول تاریخ انگلیسی,تبلیغات گوگل,طراحی وب سایت حرفه ای,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,تبلیغات در صفحه اول گوگل,قیمت تبلیغات گوگل,گوگل ادوردز,ماژول ساعت جوملا 3,پرکلرواتیلن,قیمت طراحی سایت,قیمت طراحی وب سایت,تبلیغات در سایت گوگل,طراحی سایت ارزان,ماژول تاریخ عربی,تبلیغات گوگل,طراحی سایت املاک,پرکلراتیلن,بشکه پرکلرواتیلن,نمونه طراحی کاتالوگ,وب سایت ارزان,طراحی سایت رایگان,آموزش طراحی سایت,طراحی سایت در 24 ساعت,پرکلر اتیلن,ماژول تاریخ شمسی,طراحی اپلیکیشن موبایل,xvhpd shdj,طراحی سایت مذهبی,طراحی سایت خبرگزاری,طراحی سایت فروشگاهی,قیمت طراحی کاتالوگ,طراحی سایت شخصی,طراحی اپلیکیشن اندروید,طراحی سايت با جوملا,طراحی سایت حرفه ای,قیمت طراحی سایت حرفه ای,طراحی کاتالوگ حرفه ای,تبلیغات در گوگل,طراحی سایت 24 ساعته,طراحی سایت مداحی,آموزش جوملا,طراحی سایت صنعتی,طراحی کاتالوگ,ماژول تاریخ ایرانی,طراحی سایت ارزان,طراحی سایت فوری,طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,